Opinus

Kilka słów o...

Na polskim rynku e-commerce właściwie jeden serwis opinii po-zakupowych ma monopol w tym obszarze. Odczułem to poszukując zewnętrznego systemu opinii do zaimplementowania w swoim sklepie. Okazało się, że nie mam wyboru. Albo Opineo albo serwisy z opiniami ale nie spełniające oczekiwań, nie pozwalające zbierać realnych opinii pozakupowych, nie działające serwisy-atrapy, portale gdzie każdy może wypowiedzieć swoją opinię o sklepie bez cenzury, bez powiązania z zakupem, wyglądające jak stworzone 15 lat temu i dawno zapomniane w czeluściach internetu. Podczas poszukiwań napotykałem w sieci pytania właściwieli innych sklepów o to samo.

Alternatywa do Opineo

Przy posiadanej łącznie dużej ilości opinii kwota rocznego abonamentu wynosi aż 4.560 zł. Gdy dla sklepów gigantów taka kwota nie robi żadnej różnicy, to dla małych sklepów to już odczuwalny wydatek. Przy prowadzeniu sklepu często jednoosobowo lub po prostu sklepu internetowego bez olbrzymich obrotów właściciel liczy się z wydatkiem każdych kilkuset złotych. Na start najniższa opłata to 456 zł rocznie. Czyli równowartość niezbędnych opłat internetowych - domeny, serwera, certyfikatu SSL. Wysokość opłaty będzie rosła wraz ze zwiększającą się ilością opinii, gdy już uzależnimy się od jednego serwisu, z którego przecież nie zrezygnujemy skoro mamy tam już tyle opinii...

To co chcę zaoferować to przede wszystkim możliwość sprawdzenia tego typu rozwiązania bezpłatnie. Gdy już zechcesz z niego korzystać długofalowo - chcę aby te koszty nie wynikały jedynie z monopolistycznej pozycji serwisu, ale by były realne i przystępne, nieodczuwalne nawet przy prowadzeniu małego sklepu internetowego.

Prowadzę sklep internetowy raczej hobbystycznie, poza moim głównym zajęciem zarobkowym. Jako część mojego hobby, łącząc właściwie dwie pasje. Traktuję to także jako możliwość rozwoju, realizacji siebie. Nie chcę wiązać się długoterminowymi umowami nie wiedząc czy przyniesie to pozytywny skutek w tym co najważniejsze - w sprzedaży. Nie mam ogromnego budżetu.

Tak powstała idea portalu Opinus. Alternatywa Opineo - gdzie liczę na obecność mniejszych sklepów, które nie zdecydowały się na inwestowanie w Opineo lub jeszcze nie miały okazji zweryfikowania wpływu zarządzania opiniami na sprzedaż.

To wersja beta. Nie posiada jeszcze wielu zaplanowanych do wdrożenia funkcji. Jestem otwarty na sugestie. Na tę chwilę serwis jest w całości bezpłatny.